Steve Regalado
District 3 Commander - Army

PERSONAL INFORMATION

·       Born in San Fernando CA in November 1959

·       Resides in Wildomar CA

·       VFW Life Member since 2004

·       Father of 3 sons, Jacob (41), Samuel (22), and Ranen (18)

PROFESSIONAL

·       Served from 1978 to 1988, United States Marine Corps

·       Served as a Reserved Police Officer, Oceanside Police Department, Oceanside CA, 1986 to 1988.

·       Hired as Full Time Police Officer, Oceanside Police Department, Oceanside CA, August 1988.

·       Retired from Oceanside Police Department, April 2017 at the rank of Police Sergeant. Various assignments included, Patrol Officer, Community Policing Officer, Patrol Corporal, Detective, Hostage Negotiator (FBI Academy), Patrol Sergeant, Community Policing Sergeant, Field Operations Sergeant, Acting Lieutenant, and a variety of Instructor Positions.

·       Served United States Army Reserve, September 2001 to April 2006, Deployed for Operation Iraqi Freedom (OIF 1), March 2003 to March 2004. Assigned to CJTF -7, Provost Marshals’ Office, Iraq.

 

EDUCATIONAL

·       Attended Lance Cruse High School, ’74 to ’76, Clinton Township MI

·       Graduated Granada Hills High School, Granada Hills CA, June 1978

·       Graduated MCRD – San Diego, October 1978

·       Graduated Palomar Reserve Police Officers Academy, San Marcos CA, June 1986

·       Graduated San Diego Sheriff’s Academy, Southwest College, Chula Vista CA, April 1989.

·       Graduated United States Army Military Police Investigator Course (CID), Ft. Leonard Wood, MO, December 2002.

·       Graduated University of Phoenix, Murrieta CA, July 2012 with a bachelor’s degree in Administration of Criminal Justice with an emphasis in Police management.

·       Graduated the Sherman Block Supervisory Leadership Institute (SLI), October 2014.

·        Attended a variety of Police Expertise and Instructor Courses 1995-2014

ACHIEVEMENTS

·       Honorably Discharged, Sergeant, United States Marine Corps, 1988

·       Honorably Discharged, United States Army – Reserve, Staff Sergeant, 2005

·       Honorably Retired, Oceanside Police Department, Oceanside CA, Sergeant 2017.

·       VFW Post 1508 Commander (All-State), 2017-2019

·       VFW National Aide-de-Camp, 2019

·       VFW Department of California Sergeant-at-Arms, 2020-2021

·       VFW Department of California District 3 Commander, 2021-2022

AWARDS

·       Presidential Unit Citation (382nd Military Police Detachment, USA-R, San Diego CA.)

·       Army Achievement Medal

·       Global War on Terrorism

·       Operation Iraqi Freedom

·       Variety of Awards / Letters of Commendation, Civilian and Military.